Diagnostyka zespołu Aspergera

diagnostyka zespołu aspergera

Grodzisk Mazowiecki dzięki współpracy z najlepszym szpitalem w Polsce, ma możliwość korzystania z usług świadczonych przez zespół specjalistów w przychodni MEDIWEST. W naszej placówce działa nie tylko ortopeda czy neurochirurg. Przeprowadzamy między innymi badania, które diagnozują Zespół Aspergera.

Zespół Aspergera przez specjalistów jest bardzo często określany jako łagodna odmiana autyzmu. Osoby z zespołem Aspergera mają trudności w kontaktowaniu się ze swoimi rówieśnikami oraz są ukierunkowane w swoich zainteresowaniach na wąską dziedzinę wiedzy. Zespół Aspergera jest formą niepełnosprawności ukrytej, czyli takiej której nie widać podczas kontaktu z pacjentem. Objawy oscylują wokół trzech głównych aspektów:

  • relacji społecznych,
  • komunikacji,
  • stereotypowych zachowań.

Diagnostyka Zespołu Aspergera w placówce MEDIWEST

Zespół Aspergera najczęściej jest diagnozowany u dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edukacją.

W przypadku dorosłych osób cierpiących na Zespół Aspergera, wspomnienia z okresu rozpoczęcia edukacji określane są jako okres, kiedy „poczuły się dziwnie”. Bardzo często dzieci diagnozowane są podczas okresu dojrzewania. Wówczas zwiększa się ich interakcja ze społeczeństwem, staje się ona dużo bardziej złożona. Uwidaczniają się problemy związane z ogólnym planowaniem, z organizacją swoich zadań, z interpretacją faktów, z myśleniem abstrakcyjnym – elementy te mogą prowadzić do problemów w nauce. W okresie dojrzewania coraz bardziej istotne stają się kontakty z rówieśnikami. Osoba cierpiąca na Zespół Aspergera zacząć może odczuwać dezorientację podczas skomplikowanych relacji. Bardzo często zdarza się, że diagnostyka Zespołu Aspergera odbywa się dopiero w wieku dorosłym.